ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ
Το πρόγραμμα σπουδών στη Σχολή Κομμωτικής Διαμαντόπουλος αναβαθμίζεται αποβλέποντας στην ανάπτυξη τόσο της τεχνικής των σπουδαστών όσο και της όλης προσωπικότητας τους ως αυριανοί επαγγελματίες. Οι στόχοι αυτοί επιδιώκονται με την ποικιλία των μαθημάτων, των εργαστηρίων και των άλλων δραστηριοτήτων που προσφέρει η Σχολή, καθώς και με συνεχόμενα workshops που διοργανώνονται αποκλειστικά για τους σπουδαστές μας.
ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΙ ΜΕΘΟΔΟΙ
Στόχος όλου του εκπαιδευτικού προσωπικού είναι μέσω των καινοτόμων μεθόδων διδασκαλίας που εφαρμόζονται κατά την διάρκεια της φοίτησης να καλλιεργήσουν τις δεξιότητες των σπουδαστών, όσον αφορά την τεχνική τους κατάρτιση αλλά και τις ανθρώπινες σχέσεις μεταξύ όλων, δημιουργώντας μία ενιαία κοινότητα επαγγελματιών με ήθος, αγωγή και σεβασμό στο επάγγελμα που επέλεξαν να ασκήσουν στο μέλλον. Το νέο πρόγραμμα σπουδών της Σχολής Κομμωτικής Διαμαντόπουλος, εκτός από την ύλη του Υπουργείου Παιδείας καθώς και την πλήρη εφαρμογή των οδηγιών που την συνοδεύει, εμπλουτίζεται επιπλέον με εργαστηριακά μαθήματα και διαλέξεις, συμμετοχή σε καινοτόμα workshops, συμμετοχή στα μεγαλύτερα fashion shows της Ελλάδας, διαλέξεις αναγνωρισμένων προσωπικοτήτων της Ελλάδας και του Εξωτερικού, παρουσίαση και εκπαίδευση στις τελευταίες collection κουρέματος και βαφείου των μεγαλύτερων πολυεθνικών brands, μαθήματα επικοινωνίας και marketing κομμωτηρίου καθώς και πρακτικής άσκησης σε ζωντανά μοντέλα καθ’όλη την διάρκεια της φοίτησης.